- Egy jó térkép program (pl. Utinform)
- Egy rajzoló program (az ms-paint tökéletes hozzá)
- VJ (vjezdnie) vonalszerkesztő
- Bwiu pályaszerkesztő
- Jegyzettömb (pl. Notepad++)
- Számológép
- füzet, toll (szükség esetén)
Előkészület:
Készítsünk .3ds objektumokat 3ds max, anim8or, zmodeller segítségével, vagy válogassuk ki az alap pályákból. Ha más pályából szeretnél felhasználni objekumokat és a munkádat ki szeretnéd adni akkor mindenképp kérj engedélyt a modell felhasználásához.
1. Paint és a térkép program
A mértékléc hosszát mérjük le, hány pixel paint-ban - a jobb alsó sarokban látható az állapot sor. Nekem például 100pixel hosszú. Ezután a mértéklécen található értéket elosztom annyival ahány pixel a hosszúsága, pl 331:100=3.31 (ajánlott a méretaránynál mindig méterben számolni (1:331m; 1:1.52km=1:1520m). Ezzel kijött, hogy mennyi az 1 pixel. Ezzel az értékkel sokat fogunk számolni.
2. Koordináták
Ha megvan minden pont (utak, kereszteződések, mellékutak, fordulópontok), akkor be kell szorozni őket azzal a számmal, ami kijött 1 pixelre (pl.: 747,533 = 2742.57,1764.23). Érdemes először a fő vonalat leírni úgy, hogy a kiindulóponttól kezdjük és a kereszteződéseknél, kanyaroknál írjuk le az adatokat. A nyomvonal szerint haladjunk. Ha megvan az útvonal, jöhetnek a mellékutak. Amikor ez kész, akkor már megvan a pályánk koordinátái.
3. Úthálózat
3.1. VJ
Rajzoljuk meg az első útszakaszt. Kattintsunk az első ikonra és vigyük az egeret az első pontra, amit kiszámoltunk a pályához. A megjelenő kis menüben válasszuk a "create new node"-t. Ezután az egérrel menjünk a következő ponthoz és ott is kattintsuk, a menüben ismét "create new node". Ezzel megvan az első útszakasz. Folytatáshoz kattintsuk megint az utolsó pontra és a kis menüben válasszuk a "connect to the nearest node"-t. Majd az egérrel menjünk a 3. ponthoz amit leírtunk és kattintsuk, majd válasszuk a "create new node"-t. Ezzel megvolnánk az út folytatásával. Ezzel a módszerrel készítsük el az úthálózatot.
Amikor elkezdünk egy új útvonalat mindig "create new node", ha pedig folytatni akarjuk, akkor "connect to the nearest node", így pontosan illeszkedik a vonalhoz és nem lesz keveredés. Ha már két meglévő pontot akarunk összekötni, akkor a "connect to the nearest node"-ot használd mindkét ponton. Ha ezt nem így teszed, akkor lesznek kellemetlen csalódásaid, sőt még program hiba is.
Megálló öblök
Az utak megvannak de még hiányzik valami hozzá. Sok buszmegállóban öblök vannak. Ezt a következő módon készíthetjük el. Kattintsuk a buszmegálló öböl létrehozása ikonra, majd a kívánt útszakaszra, utána az előugró menüben a "Z+"-ra. A jobb oldali "sb" részen válasszuk ki, hogy melyik oldalon legyen az öböl, ezt az 1 vagy a 2-es rádiógombbal tehetjük meg, végül a rádiógomb alatti csúszkával eltolhatjuk a kívánt helyre. Egy útszakaszra több megállóöblöt is el lehet helyezni ugyanezzel a módszerrel. Ha egy öblöt törölni akarunk, válasszuk ki a csúszka alatti táblázatból az eltávolításra szánt sort majd kattintsuk az "aera" gombra.
3.2. Jegyzettömb
- NON (csomópont koordináták)
NON 29
2174.49,506.16,0.00
Ezzel kezdődik a fájlunk. A NON után álló szám azt jelzi, hogy hány csomópont van a pályán. Összeszámoljuk a már előzőleg a Painttal kiszámolt pontokat és beírjuk a számot. Ezután sorba beírunk minden koordinátát a fent látott módon. X,Y,Z értéket. A Z mindig 0.00 mivel a vbus nem tudja a magasságot.
- NOC (útszakasz)
NOC 29
1,2,0
Már megvannak a csomópontok, de ezeket össze is kell kötni, hogy valóban úthálózat legyen. A következőképp fog kinézni. A NOC után álló szám azt jelöli, hogy a pályán hány útszakasz van, azaz két pont közötti egyenes szakasz. Tehát ezt is ki kell számolni és be kell írni. Az alatta lévő számok pedig az összekötendő szakaszokat jelzik.
- NOZ (buszmegállóöböl)
NOZ 14
16,0.7,1
Az utolsó rész, hogy meglegyen a hálózatunk. A NOZ utáni szám azt jelöli, hogy a pályán hány darab öböl található, sajnos ezt is össze kell számolni, de higyjétek el megéri. Az a latta lévő számok pedig:
16 - a szakasz száma, amelyiken a megálló elhelyezésre kerül
0.7 - a szakaszon belül hol található az öböl (a teljes szakasz az 1.0, ehhez képest a 70%-nál található ez az öböl)
1 - melyik oldalon található az öböl (1 v. 2)
Már csak egy dolog maradt hátra - ami nem más -, mint elmenteni palyanev.ms2 néven. Utána megnyitni a VJ-t, ott betölteni az ms2 fájlunkat. Ha mindent jól írtunk, akkor látjuk is a pályánkat megrajzolva, ha nem tökéletes, azért a VJ-vel még bele lehet szerkeszteni vagy újra átnézni az egészet az elejétől. Ha minden ok akkor exportáljuk ki palyanev.3ds-be (ha esetleg VJ-vel belenyúltunk, akkor érdemes elmenteni, hogy később tudjuk még módosítani). Ezzel el is készítettük az úthálózatot.
3.3. A VJ és a Jegyzettömb együtt
4. Buszvonal, menetrend, objektumok
3
3000,3000
##
LN 1
K1
K2
K3
K4
D1 1
D2 2
A1 2933,3045,142
U1 0,0,0,0,1,1,1,"scene\ICA.3ds"
M1 2910.00,2971.00,0.10,-52.00,1.00,1.00,1.00,"scene\ICA\hipermarket\hiper.3ds"
SE 2279.82,1987.26,2.50,135.00,0,4,0
ST 1,2938.00,3044.00,0.00,0.00,"Centrum Handlowe ICA 02"
RB 15:00:00
RS 1,15:02:00,0,25
RE
Az első két sort úgy ahogy van be kell írni, mert minden pályánk így fog kezdődni. Az utána való két sor ## után írjuk be a pálya nevét vagy kis leírását, majd a készítő nevét. Ez amolyan megjegyzésféle, a vbus-ban ez fog megjelenni. Az LN sorba a járat számot kell beírni. A kijelző (FOK-GYEM) kiíratása következik a K sorokban jelen esetben K1 K3 a két végállomás nevét kell beírni.
Jöjjön az A1 sor, ami nem más, mint a busz kiindulási pontja. Ezt a legkönnyebben úgy lehet kiszámolni, hogy megnyitod a VJ-vel a pályád ms2 fájlját és az úthálózaton megkeresed a kívánt pontot, majd leolvasod a koordinátákat. Az első két érték lesz az X, Y pont, a harmadik pedig a busznak az iránya fokban. Az U1 sor a pályának a 3ds elérési útja lesz. Értelemszerően a te fájlod nevét kell beírni, ha a "scene" könyvtárba létrehoztál egy alkönyvtárt, akkor úgy kell beírni az elérési utat. Jöjjenek az objektumok. Ezeket az M1 sorokban lehet megadni X,Y,Z koordinátákkal és elérési útjukkal. A megállók objektumai is ide kerülnek. Maguk a busz számára megadott megállók az ST sorokban lesznek begépelve. Az első szám a megálló sorszáma majd az X,Y,Z koordináták az utolsó 0.00 koordinátát nem kell változtatni. Majd a megálló neve (ne használj ékezetet). A Z koordináta legyen mindig 0.00, mint mindenhol ahogy említettem. Az X,Y koordináták újra a VJ-ből fogjuk leolvasni, ezek még nem lesznek tökéletesek majd a BWIU-val fogjuk finomítani. A megállók koordinátái egyezzenek meg a megálló objektum koordinátákkal, mert csak így fognak az utasok a megállóban állni és nem tőle távol (pl. az aszfalton).
5. BWIU
Célszerű először a buszváró objektumokkal kezdeni, ennek is a könnyebb és gyorsabb változatát írom le. Nyissuk meg újra jegyzettömbbel a pályánk .ms1 fájlját, valamint legyen kéznél a VJ a pálya .ms2-vel. A VJ segítségével olvassuk le a megállók koordinátáit úgy, hogy a kurzort vigyük azokra a pontokra ahová a megállókat el akarjuk helyezni. Érdemes sorba feljegyezni az értékeket, hogy később ne legyen kavarodás, ha ez megvan, akkor írjuk az értékeket a pályánkhoz. A lényeg a következő: Objektumokat az M1 paranccsal kezdjük, utána jönnek a koordináták; tehát X, Y, Z, majd az objektum szöge fokban, a többi értéket változatlanul kell beírni, végül az elérési utat kell megadni - mindig a vbus az alap könyvtár azaz a scene könyvtárral kezdjük aztán - ha külön almappába raktuk (ez célszerű) - az objektumainkat, azt is meg kell adni - fentebb is látható - és a .3ds fájl nevét. Ezzel még nem fejeztük be a buszvárók kihelyezését, mert nem pontosak az adatok. Mentsük el a fájlt és nyissuk meg a BWIU-t. Látható, hogy a megállók nem pont a helyükön vannak és nem jó irányban állnak. Most ezeket fogjuk helyrerakni, finomhangolni. Kattintsuk az "objekty" fülre azon belül a kis táblázatba az első sorra. A parametry részben tudjuk helyre illeszteni az objektumokat az X, Y, Z koordináták változtatásával. Ez úgy mőködik, hogy kijelölöd a táblázatban az objektumot és megnyomod az OK gombot, ilyenkor a paramétereknél a számoknál található nyilak segítségével tudod mozgatni illetve forgatni, ha kész akkor megint OK. Ha ez megvan csináljuk meg a többi sorral is, azaz a többi buszvárót is rakjuk a helyére, majd mentsük el az egészet a "Zapisz jajko" gombbal.
Megállók
Most ismét elő kell vennünk a jegyzettömböt a .ms1-el, és most a pálya megállóit fogjuk kézzel beírni (ez a legkönnyebb megoldás). A megállókat ST paranccsal kezdjük majd a megálló sorszáma utána az X,Y,Z koordináták, következő értéket hagyjuk változatlanul, mert nincs értelme elforgatni, ezután adjuk meg a megálló nevét (ne használjunk ékezetet). Vissza térve a koordinátákra, azért volt ez a megoldás a legkönnyebb, mert a megálló koordinátáit egyszerűen csak átmásoljuk a buszmegálló koordinátáiból, amit már BWIU-val helyreraktunk. Ha minden jól ment akkor megvan egy alap pálya úthálózat, útvonal, menetrend, buszmegállók váróval. Már csak rajtad múlik, hogy gazdagítod a pályát épületekkel növényekkel.
Épületek és egyéb .3ds objektumok elhelyezése.
Ez ugyanúgy működik, mint a buszváró, csak itt nem kell olyan pontosan dolgozni. Úgy csinálod, ahogy jól esik. Megnyitod a BWIU-val a pályádat, rákattintasz az objety fül táblázat első sorába majd a parametry résznél az OK gombra. Ilyenkor a nyilak segítségével mozgathatod az aktuális pontot ami a fő ablakba az előnézetnél egy szürke gömb lesz. Elviszed arra a pontra ahova szeretnéd az épületet lerakni, majd "wstaw" résznél az M1 gombra kattintva kiválasztod a .3ds fájlt, végül megnyomod a "wstaw" gombot. Utána még egyszer OK. Ekkor megjelenik az általad kiválasztott objektum. Lehet, hogy nem a megfelelő helyre került, ilyenkor a táblázat legutolsó sorában megtalálod az objektumot, rákattintasz és megnyomod az OK gombot, ilyenkor a paramétereknél a számoknál található nyilak segítségével tudod mozgatni illetve forgatni. Ezzel a módszerrel csinálhatod meg a többi épületet is. Egy jó tanács, ha kevés az épület, akkor lehet, hogy kicsit unalmas lesz a pálya, de számolj arra is, ha sokat raksz le, akkor gyengébb gépeken nem, vagy nagyon szaggatva fog menni a játék. Sokat kell tesztelni, hogy tökéletes pályát csinálj, de megéri.
6. Menetrend
Jó munkát és sok új pályát kívánok!
Forrás: http://www.gsmmedia.hu/vbusforum/index.php?/topic/12-palyaepites/?s=aee3d6e8bcbe6bfbef1d1e8284d72d5e
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése